Dzisiaj jest: 13.12.2024 Osób on-line: 6   Strona główna | Forum | Reklama | Kontakt
menu


Reklama

Liga Mistrzów - Historia
 

Rozgrywki Ligi Mistrzów (UEFA Champions League), w których uczestniczą największe klubowe potęgi Europy są międzynarodowym turniejem piłki nożnej rozgrywanym co roku (od jesieni do wiosny). Rozgrywki zostały dokładnie rozpoczęte miesiąc po pierwszym w historii Kongresie UEFA (Union of European Football Associations), który odbył się 2 marca 1955 w Wiedniu.

Francuscy założyciele
Założycielem tych elitarnych rozgrywek nie była UEFA, lecz dziennikarze francuskiego L'Equipe. W momencie, kiedy członkowie UEFA interesowali się uformowaniem turnieju drużyn narodowych, francuski dziennik L'Equipe i jego wydawca - Gabriel Hanot, pragnęli stworzyć turniej o randze europejskiej. Hanot, wraz z kolegą Jacques Ferran'em, zaprojektowali plan turnieju, który miałby się odbywać w środy przy sztucznym oświetleniu.


Początek w Lizbonie
Drużyny uczestniczące w rozgrywkach zorganizowanych przez L'Equipe nie musiały być mistrzami swojego kraju. W turnieju brały udział kluby, które cieszyły się uznaniem wśród kibiców. 16 zespołów zostało zaproszonych na spotkania, które odbyły się 2 i 3 kwietnia 1955 roku. Następnie nastąpiło zatwierdzenie reguł stworzonych przez L'Equipe. Pierwszy oficjalny mecz Pucharu Mistrzów odbył się w Lizbonie, gdzie miejscowy Sporting zremisował z Partizanem Belgrad 3:3. W rewanżu lepszy okazał się zespół z Jugosławii, który pokonał swojego rywala 5:2 i awansował do dalszej części rozgrywek.


Dominacja Realu Madryt
Real Madryt bez wątpienia dominował na początku rozgrywek Pucharu Mistrzów, wygrywając pięć pierwszych finałów. Żaden inny zespół od tamtego czasu nie może pochwalić się taką passą. Po panowaniach "Królewskich" triumfami w Pucharze Mistrzów mogły cieszyć się inne kluby. Trzema kolejnymi zwycięstwami mogą pochwalić się zespoły Ajaxu Amsterdam i Bayernu Monachium. Żaden klub jednak nie potrafił na dłuższy okres utrzymać swojej dominacji. Ajax czekał 22 lata na dodanie czwartego tytułu do hat-tricka, uzyskanego w latach 70. Zwycięstwo Realu w 1998 było ich pierwszym od 32 lat. Wygrana Bayernu w rzutach karnych w Mediolanie w 2001 roku zakończyła 26-letnie oczekiwanie na czwarte zwycięstwo w Pucharze Mistrzów.


Sukces Liverpoolu
Cztery zwycięstwa Liverpoolu pomiędzy 1977 a 1984 zasługują na szczególne uznanie, ponieważ angielski klub zdobył cztery razy Puchar Europy z istoty różnymi zespołami. 'The Reds" zajaśnieli ponownie w Europie w 2005 roku. Zespół z Anfield Road przegrywał z AC Milanem do przerwy 0:3, jednak udało mu się odrobić te straty w ciągu sześciu minut i doprowadzić do rzutów karnych. Jerzy Dudek był bez wątpienia bohaterem finału tej edycji Ligi Mistrzów, Polak obronił dwa rzuty karne i zapewnił swojemu zespołowi zwycięstwo 3:2. Był to najbardziej ekscytujący i pamiętny finał.


Lista honorowa
Real Madryt odniósł jak dotąd największe sukcesy w Lidze Mistrzów, do niego należy rekord zwycięstw (9) i występów w finale (12). Za hiszpańskim zespołem plasuje się z sześcioma zwycięstwami AC Milan, z pięcioma Liverpool oraz z czterema Ajax i Bayern. Do sukcesu Milanu w sezonie 2002/03 doprowadził maraton 19 spotkań, który rozpoczął się w trzeciej rundzie eliminacyjnej do Ligi Mistrzów, zakończył się zaś zwycięstwem w finale nad Juventusem w konkursie rzutów karnych.


Zmiany w turnieju
Od 1955 roku mecze Pucharu Mistrzów były rozgrywane w systemie knock-out. 16 drużyn dzielono na osiem par, zwycięzca dwumeczu awansował do dalszej części rozgrywek.
W sezonie 1992/1993 nadszedł główny punkt zwrotny w historii Pucharu Mistrzów. Zmieniono nazwę turnieju, który od tej chwili nazywa się UEFA Champions League. Wprowadzono rundę kwalifikacyjną w której wzięło udział 8 zespołów. Zwycięzcy dwumeczów awansowali do pierwszej rundy, która liczyła sobie w sumie 32 ekipy (4 drużyny z rundy kwalifikacyjnej + 28 drużyn, które bezpośrednio brały udział od pierwszej rundy). Utworzono 16 par i podobnie jak wcześniej o awansie decydował dwumecz. Drugą rundę również była rozegrana systemem pucharowym, utworzono 8 par, zwycięzcy zapewniali sobie awans do fazy grupowej. 8 ekip dzielono na dwie grupy, które liczyły sobie po cztery zespołów. Zwycięzcy grup rozgrywali ze sobą mecz finałowy.
Niewielki zmiany wprowadzono w sezonie 1993/1994. W rundzie kwalifikacyjnej wzięło udział 20 zespołów. Dalsza faza rozgrywek nie zmieniła się oprócz tego, że z każdej z grup awansowały po dwie najlepsze drużyny, które tworzyły półfinał. UEFA zdecydowała się wprowadzić takie zmiany, ponieważ uważała, że turniej stanie się dużo ciekawszy.
W sezonie 1994/1995 wprowadzono jedną rundę kwalifikacyjną w której wzięło udział 16 zespołów. Następnie 16 drużyn (8 zwycięzców rundy kwalifikacyjnej + 8 drużyn, które bezpośrednio awansowały do fazy grupowej) dzielono na cztery grupy, po cztery ekipy w każdej. Dwa najlepsze zespoły z każdej z grup awansowały do ćwierćfinału.
Sezon 1997/1998 przyniósł kolejne zmiany. Stworzono drugą rundę eliminacyjną, która wyłaniała 24 zespoły. 24 ekipy podzielono na sześć grup, po cztery drużyny w każdej. Podobnie jak wcześniej z każdej z grup awansowały po dwa najlepsze zespoły. Dalsza cześć turnieju była rozgrywana systemem pucharowym.
Na kolejne zmiany nie trzeba było długo czekać. W sezonie 1999/2000 dodano trzecią rundę kwalifikacyjną oraz zwiększono liczbę drużyn biorących udział w fazie grupowej. 32 ekipy, które awansowały do fazy grupowej rozgrywek podzielono na 8 grup. Dwa najlepsze zespoły z każdej z grupy awansowały do kolejnej fazy grupowej, która liczyła sobie 4 grupy po cztery zespoły. Zwycięzcy grup i drużyny z drugich miejsc awansowali do dalszej części turnieju, która była rozgrywana systemem pucharowym.
Od sezonu 2003/2004 postanowiono wycofać drugą fazę grupową i zastąpić ją systemem pucharowym.

Reformy Platiniego
30 listopada 2007 roku Komitet Wykonawczy UEFA podjął decyzję na mocy której od sezonu 2009/2010 zostanie przeprowadzona reforma dotycząca uczestnictwa drużyn. Głównym jej celem jest ułatwienie awansu do fazy grupowej drużynom, których federacje zajmują niższe lokaty w rankingu państwowym UEFA.

Bezpośredni awans do fazy grupowej mają zapewnione 22 drużyny, wcześniej taki przywilej miało tylko 16 drużyn. Pozostałe 10 lokat jest przeznaczonych dla drużyn, które przejdą IV rundę eliminacyjną. W IV rundzie dokonano podziału na dwie grupy kwalifikacyjne: mistrzowską (mistrzowie federacji 13-53 oprócz Lichtensteinu) i niemistrzowską (nie-mistrzowie federacji 1-15). Z grupy mistrzowskiej do fazy grupowej może awansować 5 drużyn, tyle samo co z grupy nie-mistrzowskiej.
Zmieniono również dzień finału Ligi Mistrzów z środy na sobotę 20 tygodnia kalendarzowego na godzinę 20.45


Opracowane na podstawie uefa.com


Zobacz również:
Liga Mistrzów - Aktualności
Eliminacje Ligi Mistrzów
Faza grupowa Ligi Mistrzów
Faza pucharowa Ligi Mistrzów
Strzelcy Ligi Mistrzów
System rozgrywek Ligi Mistrzów
Triumfatorzy Ligi Mistrzów


Forum piłkarskie
Copyright (c) 2005-2012 Pilkanozna.org