Dzisiaj jest: 15.06.2024 Osób on-line: 5   Strona główna | Forum | Reklama | Kontakt
menu


Reklama

Puchar Intertoto - Hisotria
 
 
Puchar Intertoto rozpoczął swój żywot jako letni turniej rozgrywany dla osiągnięcia korzyści przez przedsiębiorstwa piłkarskie w środkowej Europie. Został wymyślony przez Ernsta Thommena ze Szwajcarii i Austriaka Karla Rappana, który marzył o stworzeniu ligi europejskiej. Poprzestano na formule K-O, gromadzącego w większej części drużyny ze średniej europejskiej półki.

Idea Rappana
Rappan, reprezentant Austrii, zdobył renomę jako zawodnik VfB Admiry Wacker Mödling, SK Rapid Wiedeń i FK Austrii Wiedeń zanim przeniósł się do Szwajcarii, gdzie grał dla Servette FC i Grasshopper-Club. Jest osobą znaną, dzięki wprowadzeniu systemu "czyszczenia" w świecie i za doprowadzenie Szwajcarii jako trener do ćwierćfinału Mistrzostw Świata w 1954 roku, zostawiając w polu Włochy.

Klucz Thommena
Thommen, w przyszłości v-ce prezydent FIFA oraz fundator Pucharu Miast Targowych, członek przedsiębiorstw piłkarskich w Szwajcarii, był zainteresowany nowym turniejem by pomóc przetrwać futbolowemu biznesowi w trakcie lata. Mimo początkowej niechęci UEFA, Thommen otrzymał pozwolenie na rozpoczęcie turnieju - bez nadzoru organizacji. Pierwszy Puchar Intertoto zorganizowano w 1961 roku.

Triumf Ajaxu
Pierwszym zwycięzcą został AFC Ajax, przechodząc przez fazę grupową i pucharową do zwycięstwa w finale. Zawody przetrwały w tej formie przez sześć lat, ale planowanie rozkładu meczy stało się wkrótce problemem i począwszy od 1967 roku układ zmieniono. Faza grupowa pozostała, lecz fazę pucharową zniesiono, nie wyłaniając zwycięzcy. Tak narodził się turniej bez nagrody.

Zaangażowanie UEFA
UEFA przekonała się co do turnieju w 1995 roku, sankcjonując go oficjalnie po raz pierwszy w tym właśnie roku i nadając mu pewną istotę: dwóch zwycięzców kwalifikuje się do Pucharu UEFA. 60 zespołów podzielonych na 12 grup, do fazy pucharowej przechodzi 16 zespołów.

Wrażenie po Bordeaux
Bordeaux skorzystało z szansy, stając się jednym z dwóch pierwszych zwycięzców przed tym, jak Zinedine Zidane, Bixente Lizarazu i Christophe Dugarry pomogli przejść francuskiemu klubowi do finału Pucharu UEFA. 20 mecz Bordeaux w sezonie rozpoczął wlekącą się dziesięć miesięcy europejską kampanię piłkarską.

Rosnący prestiż
Ranga zawodów zwiększała się co rok, i w 1999 roku były zwycięzca Ligi Mistrzów - Juventus Turyn, wpisał się do annałów zwycięzców Pucharu Intertoto. Turniej cierpiał z powodu opinii która mówiła, iż wczesny start w czerwcu lub lipcu może mieć zły wpływ na formę przychodzącą wiosną.

Osiągnięcie Shalke
Ale ten mit został obalony podczas trwania sezonu 2004/2005, kiedy dwóch spośród trzech triumfatorów Pucharu Intertoto, OSC Lille Métropole i FC Schalke 04, kontynuowało dobrą passę w rodzimych ligach finiszując na drugich miejscach i kwalifikując się do Ligi Mistrzów w sezonie 2005/2006.

Triumf Villareal
Villareal CF, zwycięzca Pucharu Intertoto w 2004 i 2005 roku, również nie pokazało żadnych negatywnych efektów dotyczących formy, wynikających z wczesnego rozpoczęcia rozgrywek. Finiszowali w Primera División w 2005 roku na trzeciej pozycji, najwyższej w historii i wystarczającej do zajęcia miejsca w trzeciej rundzie kwalifikacyjnej do Ligi Mistrzów w sezonie 2005/2006.Opracował: Marcin WojtaniaForum piłkarskie
Copyright (c) 2005-2012 Pilkanozna.org